Hana Janoušková |
Těhotenství
19.3.2017

Cvičení v těhotenství
Připravily jsme si pro Vás mini seriál o cvičení v těhotenství. Dozvíte se základní informace o cvičení v těhotenství a také Vám ukážeme cviky, které si můžete zacvičit v pohodlí domova. Cviky jsme nafotily s naší lektorkou těhotenského cvičení, porodní asistentkou a nastávající maminkou Alenkou.
Základní informace o cvičení v těhotenství
Cvičení v těhotenství patří mezi příjemné aktivity nastávajících maminek, při kterých se psychicky uvolní, protáhnou se a uleví fyzickým potížím, které sebou těhotenství může přinášet.
Těhotná žena, která chce začít se cvičením doma nebo ve skupinovém kurzu, by měla být zdravá a její těhotenství bez obtíží. To znamená, že nesmí jít o rizikové těhotenství. V případě nejasností, je vhodné poradit se s lékařem nebo porodní asistentkou.
Co bych měla vědět, než začnu cvičit?
Pohybová aktivita v těhotenství by se měla řídit několika základními pravidly, proto je vhodné absolvovat lekce pod vedením odborného dohledu, nebo se informovat o správně zvoleném a přínosném pohybu.
Vyvarovat by se měly těhotné ženy sportům, při kterých hrozí pád (jízda na kole, kolečkové brusle, lyžování), náraz a otřesy (trampolína, švihadlo, cvičení na vibračních strojích) a nedoporučuje se začínat s pohybem, na který naše tělo není zvyklé (například běh, posilování se závažím atd.).
Vhodné jsou relaxační druhy cvičení (jóga, pilátes, cvičení na gymnastickém míči, plavání pro těhotné, orientální tanec), ale také procházky na čerstvém vzduchu.
Přínosy cvičení v těhotenství
Vhodně zvolená pohybová aktivita podpoří průběh těhotenství a připraví ženu na fyzickou zátěž během porodu. Usnadní vnímaní měnících se potřeb v těhotenství, posiluje vědomí vlastního těla. Zahrnuje dechové techniky a posilování pánevního dna.
Během cvičení je třeba dbát na stádium těhotenství a individualitu každé ženy. Např. ve třetím trimestru se nedoporučuje delší setrvávání v poloze na zádech, kdy dochází k útlaku dolní duté žíly. Maminky mohou pociťovat závratě a nevolnost. Naopak v prvním trimestru se vyhýbáme aktivaci pánevního dna, kdy hrozí riziko potratu.
Během sportovních aktivit je důležité dodržovat pitný režim, prokládat náročnější cviky s relaxačními a úlevovými polohami, pravidelně dýchat.
Maminky by neměly cvičit, cítí-li se vyčerpaně, jsou-li nachlazené a vnímají jakýkoliv diskomfort.
Základem je, aby pohyb dělal radost a abychom se při něm i po něm cítili dobře a uvolněně.
Je pro mě vhodné cvičení ve skupinovém kurzu nebo cvičení doma?
Na skupinových lekcích jsou ženy vedeny lektorkou, která je vzdělaná v oboru a v případě potřeby dokáže poradit či cvičení upravit na míru. Výhoda skupinového kurzu je také vzájemná podpora nastávajících maminek, pocit sounáležitosti. Cvičení v těhotenství pod vedením lektora je určitou formou prenatálního poradenství.
Cvičení doma může být doplňující ke skupinovému kurzu. Mnoho maminek, ale nemá možnost navštěvovat skupinové lekce cvičení pro těhotné. Důvodem může být nedostupnost těchto odborných služeb, péče o starší dítě/děti a pak je domácí cvičení správná volba.
V následujícím článku Vám přineseme praktické rady cvičení v těhotenství doma a ukážeme jednotlivé cviky.
Připravily: Bc. Hana Janoušková a Bc. Alena Hulínová – porodní asistentky