Hana Janoušková |
Psychomotorický vývoj
24.2.2018

Dětská nožička a botička
Dětská nožička a botička
Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech, proto i obouvání dětí má svá specifika.
Z lékařských studií vyplývá, že se 95 % – 99 % dětí rodí se zdravýma nohama. Naopak, když děti nastupují do 1. třídy základní školy asi třetina z nich již má nožky různě poškozené v důsledku nošení nesprávné obuvi. V dospělosti již 70 % populace má nohy různě deformované.
Vraťme se tedy na začátek a řekněme si, jak vývoj nohy probíhá:
noha dítěte se vyvíjí již od ranného stádia těhotenství. Už u několikatýdenního zárodku jsou vyznačeny všechny struktury dolní končetiny i nohy, avšak ještě není vytvořena správná osa mezi nohou a bércem.
Novorozenec
Chodidla novorozenců jsou plochá, budoucí nožní klenba je prozatím vyplněna tukovým polštářem.
Dítě ve 3. měsíci věku
Třetí měsíc je měsíc symetrie. Miminko dokáže uvolnit všechny klouby, leží uvolněně na podložce a zvládá 1. vzpřímení. Již zde může vlivem špatné a nešetrné manipulace vzniknout první odchylka nožiček, se kterou pak dítě začíná plazit, lézt a stavět se.
Stejně jako se vyvíjí úchopová funkce ruky, vyvíjí se také úchopová funkce nohy.
Dítě v 9. měsíci věku
Tento měsíc je typický pro lezení. Během lezení dítě si dítě zlepší rovnováhu, sílu svalů, koordinaci a orientaci. Jedná se o stereotyp pohybu, který je shodný s budoucí chůzí.
Dítě ve 12. – 15. měsíci věku
V tomto věku se začínají děti stavět u nábytku, obcházet nábytek až jsou připraveni na samostatné krůčky. V tomto věku se začíná formovat klenba nožní.
Dítě ve 3 letech
Klenba dítěte ve 3 letech je stále plochá.
Dítě v 7 letech
Dítě v tomto věku již mám vyvinutou příčnou a podélnou klenbu nožní.
Pro správný vývoj dětské nožičky je důležitá správná manipulace (zvedání, pokládání miminka), neposazovat dítě dřív než se to naučí samo, nespěchat na chůzi voděním za ručičky a nepodporovat vrozené reflexy, které mají vymizet mezi 3. měsícem – 1. rokem života dítěte (Babinského reflex, chůzový automatismus, vzpěrný reflex dolních končetin).
V dalším díle našeho mini seriálu se dozvíte, jaký byl pohled na dětskou obuv dříve a jaký je dnes, jak vybrat první botičky pro své dítě, čeho se vyvarovat při výběru dětské obuvi a kde je možné ve Zlíně dětskou obuv zakoupit.
Za možnost zveřejnění fotek k článku děkujeme rodičům Káji, Olinky a Josefínky.
Bc. Hana Janoušková – porodní asistentka a lektorka psychomotorického vývoje u dětí